Kubki reklamowe
Kubki reklamowe

Jedną z podstawowych metod zdobienia tak porcelany, jak i fajansu oraz porcelitu jest kalkomania ceramiczna. Metoda ta opiera się o wydruk z zastosowaniem farb ceramicznych na papierze, który pokryty jest warstwą kleju wodorozcieńczalnego. Stosowane tu farby stanowią mieszaninę szkliw oraz pigmentów, których parametry składu są dobrane w taki sposób, by możliwe było uzyskanie stosownego koloru, rozszerzalności termicznej oraz punktu topienia. Podczas wypalania wzoru,  mamy do czynienia ze stopieniem szkliwa oraz nadtopieniem warstwy szkliwa na kubku. W ten sposób dochodzi do powstania trwałego wiązania ceramicznego między wzorem a podłożem. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej metody tworzenia kubków?Jak krok po kroku powstają takie kubki reklamowe? Pierwszy etap to stworzenie projektu i przygotowanie go do druku. Następnie mamy do czynienia z nadrukiem na papierze i transferem wzoru na produkt. Na końcu, zdobienie jest wypalane w temperaturze 800 stopni Celsjusza.

Takie kubki reklamowe nie są pozbawione wad. Zalicza się do nich między innymi minimalną grubość tekstu na poziomie 6 pkt w przypadku negatywu i 8 w przypadku pozytywu, minimalną grubość kreski 0,2 milimetra w przypadku pozytywu i 0,4 milimetra w przypadku negatywu, a także ograniczenia w odwzorowaniu części kolorów.

Tego typu kubki reklamowe mają całe mnóstwo zalet. Pierwszą z nich jest trwałość. Takie kubki są odporne na uszkodzenia mechaniczne i bez obaw można je myć zmywarce. Do plusów kalkomanii ceramicznej zaliczyć można również dużą powierzchnię zdobienia i możliwość pokrycia nadrukiem powierzchni tak wklęsłych, jak i wypukłych. Pozwala ona także zdobić całe powierzchnie – wnętrza kubka czy jego ucha. Tego typu produkty są odporne na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Zastosować można tutaj całe mnóstwo niezwykle efektownych zdobień. Do tego celu wykorzystać można między innymi brokat, platynę, złoto błyszczące czy elementy imitujące piaskowanie. Wszystko to sprawia, że tego typu kubki od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością.